Çocuğunuzu her sabah uyandırıp okula götürmek, ikiniz arasında bir irade savaşına neden olabilir. Peki, çocuğunuz anaokuluna gitmek istemiyorsa ona nasıl yaklaşmalısınız?

Okula gitmeme isteği, özellikle anaokuluna başlarken ve ilkokula geçerken, 5 ve 6 yaşlarındaki çocuklar arasında oldukça yaygındır. Okula gitmemek için, çocuğunuz hasta olduğunu söyleyebilir. Genellikle, baş ağrısı ve mide ağrısı şikayetleri olduğunu söylerler, ancak bu rahatsızlıklar, öğle saatlerinde ortadan kaybolabilir. Ya da, çocuğunuz sinir krizi geçirebilir veya fiziksel olarak agresif davranabilir. Bu, tüm aile için gerçekten üzücüdür.

Okula Gitmek İstememe Belirtileri

Okula gitmek istememe durumu, en sık 5-6 yaşlarında, anaokuluna başlayan çocuklarda görülür. İlkokulun son yıllarına doğru, yaklaşık 10-11 yaşlarındaki okul çağındaki çocuklarda da yaygındır. Okula gitme zamanı geldiğinde sinir krizi geçirme ve ağlamaya ek olarak, çocukların okula gitmek istemedikleri zaman başvurabilecekleri belirtiler, aşağıdaki gibi belirsiz şikayetler içerebilir:

  • Karın ağrısı,
  • Baş ağrısı,
  • Mide bulantısı,
  • Baş dönmesi,
  • Göğüs ağrısı,
  • Eklem ağrısı

Bu gibi durumlar, tıbbi problemleri olan çocuklarda da görülse de, okula gitmeme isteğinin neden olduğu durumlardır. Çocuğunuz evde kalacağını anladıktan sonra, günün ilerleyen saatlerinde iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Doğru Cümleleri Kurmak Önemli

Bu gibi durumlarda ebeveynler, yalnızca çocukları hakkında endişelenmekle kalmıyor, aynı zamanda günlük işleyişin üstesinden gelmeyi de zorlaştırıyor. Çocuk okula gitmek istemediğinde; anne ya da baba işe geç kalabilir, diğer kardeşler okula geç kalabilir ya da hiç gidemeyebilirler. Çocuğunuz böyle davrandığında, her ne kadar hayal kırıklığına uğrasanız da, sakin olun ve ilk cevabınızın onunla empati kurmak olduğundan emin olun. “Hadi gidelim, işe geç kalacağım” demek yerine, “Bugün zor zamanlar geçiriyor gibi görünüyorsun. Okulda bir şey için mi endişeleniyorsun?” diyebilirsiniz.

Çocuğunuza Aşırı Yüklenmediğinizden Emin Olun

Yoğun bir haftada, uykuya yeterli zaman ayırmak zor olsa da, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar, gecede 9-12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz iyi uyumasına rağmen savaşa devam ediyorsa, ana sorunu bulmaya çalışın. Çocuğunuz, belki de okulda başka bir çocuk ile ilgili problemler yaşıyor olabilir. Çocuğunuz neler olup bittiğini anlatmıyorsa, öğretmenine bir şey fark edip etmediğini sörebilirsiniz.

Yanında Olduğunuzu Hissettirin

Çocuğunuzun kaygısı kısa vadeli bir şey ile ilgiliyse, ekstra destek sağlamak için bir oyun planı hazırlanabilir. Kreşte öğretmeni ya da başka bir çocuktan şiddet görüyorsa, mutlaka destek almalısınız. Bu süreçte, çocuğunuza bu sorunu çözmeye yardımcı olacağınıza dair güvence verin. Müdahaleniz daha erken olduğunda, çocuğunuzun anaokuluna daha hızlı dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklara Nasıl Yardımcı Olunur?

Çocuğunuz şu anda gitmek istemiyor, bir şeyler yapmak istemiyor; ancak yapması gerekiyor ve bu durum hoşuna gitmiyor. Bu hissi biliyorsunuz, hepimiz biliyoruz. Tam olarak istediğimizi elde edemediğimiz zaman, hayatın nasıl bir şey olduğunu deneyimliyoruz. Peki, böyle durumlarda ne yaparız? Sorunla başa çıkmanın bir yolunu buluruz. Yani, bu zaman gerektirir. Çocuğunuz, yaşadığı bu duygular ve isteksizlik ile başa çıkma becerilerini geliştirebilmesi için sizin yardımınıza ihtiyaç duyar. Ona, isteklerini yerine getirerek değil, başa çıkma becerisini geliştirmesini destekleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Hiç Bir Şey İşe Yaramıyorsa

Denediğiniz hiç bir şey işe yaramadığında; sakin, olumlu ve rahat kalmanız önemlidir. Çocuğunuzun ruh halini beslediğinizi bilmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Eğer gergin ve sinirli olursanız, bu onun direncini arttırır. Sakin davranırsanız, o sakinliğin bir kısmını ödünç alabilir. Onun seviyesine inin ve “Yardıma ihtiyacın var mı?” diye sorun. Yanında olduğunuzu bilmesi, işleri kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment