Bebeğiniz için D vitamininin öneminin ne kadar farkındasınız? Peki, D vitamini eksikliği durumunda bebeğinizin karşılaşabileceği sorunlar hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? D vitamini, bebekler için en önemli vitaminlerden biridir ve bir anne olarak, kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir.

D Vitamini Neden Önemlidir?

D vitamini, kemik sağlığını ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca, enfeksiyonlar ile mücadele etmede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda; kalbin, beynin ve kasların çalışmasında da önemlidir. Bunların dışında D vitamini;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Kas ve kardiyovasküler fonksiyonları iyileştirir,
 • Solunum sistemini güçlendirir,
 • Beyin gelişimini destekler,
 • Kanserle mücadele eder,
 • D vitamini, diğer vitaminlerin aksine, insan vücudunun üretebildiği bir vitamindir.

Vücuttaki D vitamini içeriğini arttırmak için hiçbir yiyecek size yardımcı olmaz. Bu nedenle, düzenli olarak güneşe maruz kalmanız ve gerekli takviyeleri almanız tavsiye edilir. Ayrıca, vücutta yeterli miktarda D vitamini olduğunda, vücut onu aktive D vitaminine adı verilen bir hormona dönüştürür. Bu hormon da, kalsiyum ve fosfor seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği belirtileri genellikle anlaşılmaz.Bu nedenle, bu belirtilerin bir kısmının bebeğinizde olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Yumuşak Kafatası: D vitamini eksikliği olan bebeklerde, kafa tasının yumuşak olma riski daha yüksektir.

Kilometre Taşlarının Gecikmesi: D vitamini eksikliği olan bir bebeğin, anormal genişlikteki kemikler nedeniyle bacakları şişmiş gibi görünebilir ya da kendiliğinden emeklemesi zor olabilir. Bebeklerde D vitamini eksikliği, kasların gelişiminin yavaş olmasına ve kemiklerdeki ağrı nedeniyle huzursuz görünmelerine neden olabilir.

Gelişmede Yavaşlık: Bebeklerde D vitamini eksikliğinde, çocuğunuzun boyu genellikle kilosundan daha fazla etkilenir. D vitamini eksikliği olan bebeklerin, ilk adımlarını atmaları daha geç olabilir.

Diş Çıkarmada Gecikme: D vitamini eksikliği olan bir bebek, gecikmiş diş çıkarma belirtileri gösterecektir. Bu da, süt dişlerinin büyümesini de etkileyecektir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı: Bu bebekler, enfeksiyon oluşumuna ve bazı hastalıklara daha yatkın olurlar. Özellikle, bebeklerde D vitamini eksikliği durumunda, solunum bozuklukları görülme riski daha yüksektir. Bu durum, yumuşak göğüs kafesi ve zayıf göğüs kasları nedeniyle oluşur.

Kimler Daha Fazla Risk Altında

Her bebeğin gelişimini sürdürmek için yeterli miktarda D vitamini alması gerekmesine rağmen; bazı bebeklerin daha fazla ihtiyacı vardır. Bu durum; annenin vücudundan fetüse aktarılan miktarın yetersiz olmasından kaynaklanıyor olabilir. Sonuç olarak, böyle bir bebekte D vitamini eksikliği görülme riski daha yüksektir. Peki, hangi bebekler daha fazla risk altındadır?

 • Vücudu yeterli miktarda D vitamini yapamayan bebekler,
 • Beslenmesinde D vitamini eksikliği olan bebekler,
 • Annesinde D vitamini eksikliği olan bebekler,
 • Dışarıya fazla çıkmayan bebekler,
 • Koyu cilt rengine sahip olan bebekler

Bebeklerde D vitamini Eksikliği ve Raşitizm

D vitamini, öncelikle vücutta kemik ve kas sağlığının korunmasından sorumlu vitamindir. Dolayısıyla, bebekler için D vitamini çok önemlidir. Ayrıca, metabolizmanın düzgün işleyicinde de önemli bir rol oynamaktadır. D vitamini eksikliği, bebeklerde çeşitli bozukluklar ve hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklardan biri Raşitizim. D vitamini eksikliği, kemiklerin yumuşamasına ve zayıflamasına neden olur ve genellikle 6-24 ay aralığındaki bebeklerde görülür.

Hamilelik ve D Vitamini Eksikliği

Hamile bir annenin vücudundaki D vitamini depolarının miktarı, bebek üzerinde yeterli etkiye sahiptir. Bu nedenle, D vitamini takviyesi alımı, hamilelik döneminde başlamalıdır. Bununla birlikte, bazı kadınlarda, hamilelikte D vitamini eksikliği görülme riski daha yüksektir. Obez olanlar, hamilelik döneminde güneşe çıkmayanlar ve koyu tenli olanlarda, hamilelik döneminde D vitamini eksikliği görülme riski daha yüksektir.

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment