Bebeğinizin komik sözcüklerini ve kopardığı yaygaraları seyrettikten birkaç hafta sonra, artık dişetlerinden çıkan ilk küçük dişleri göreceksiniz. İlk dişinden başlayarak, bebeğiniz, doğru bir diş bakımının faydasını görecektir. Peki, bebeğinizin dişlerini fırçalamaya nasıl ve ne zaman başlayacaksınız?

Bebeğinizin ilk dişleri, hayatının erken dönemlerinde, kalıcı dişler ile değişmek üzere geçici bir araç olabilir; ancak, bu dişlere de iyi bakmak ve onu ömür boyu diş ve ağız bakımına yönlendirecek alışkanlıklar edinmesini sağlamanız çok önemlidir. Çürükler ya da dökülen bebek dişleri, çocuklarda iyi beslenme ve konuşma gelişimini engelleyebilir ve kalıcı dişler için uygun bir yer tutmayarak, kalıcı olanları çarpık hale getirebilir.

Bebeğimin Dişlerini Fırçalamaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Diş fırçalama, bebeğinizin ilk dişleri diş etlerinde görünmeye başlayınca başlayabilir. İlk dişleri ve dilin önünü yemeklerden sonra ve yatmadan önce temizlemek için; temiz, nemli bir bez ya da parmak fırçası kullanın. Diş fırçasına; pirinç tanecikli bir boyutta florürlü diş macunu sürülmemelidir. Aynı zamanda diş fırçası yumuşak olmalı ve üç sıradan daha fazla kıl olmamalı. Kenarları sertleşen diş fırçalarını ya da 2-4 aylıktan daha fazla olanları; kötü ağız bakterileri birikmeye başlayabileceğinden atın.

Bebek dişleri, 6-10 ay cinvarında ortaya çıkabilir; ancak ilk dişlerin çıkması biraz daha uzun sürerse endişelenmeyin! Genellikle, bebek dişleri çiftler halinde ortaya çıkar ve çıkan ilk diş, genellikle alttaki kesici dişler olur. Bunu, üstteki kesici dişler takip eder. İlk dişler büyük bir giriş yapar yapmaz, bebeğinizin dişlerini fırçalamaya başlayın. Bu, altıncı ay ya da birinci yılda olabilir. Her iki durumda da, o diş fırçasını almanın zamanı geldi demektir!

Bebeğimin Dişetlerini Fırçalamalı Mıyım?

Pediatrik diş hekimleri, bebeğin ilk dişlerinin ortaya çıkmaya başlamasından çok önce, beslemenin ardından diş etlerinin temizlenmesini önermektedir. Bebeklerin dişetlerini bir diş fırçası kullanarak temizlemekten ziyade; yumuşak, nemli bir bez veya yumuşak bir lastik veya silikon parmak fırçasını deneyin.

Bebekler Florürlü Diş Macunu Kullanabilir Mi?

Amerikan Pediatrik Diş hekimliği Akademisi, daha önceleri tavsiye edildiği gibi 2 yaşına kadar beklemek yerine, bebeklerin ilk dişlerinin çıkmaya başlaması ile birlikte, florürlü diş macununun kullanılmasını önerir. Bebeğiniz için, pirinç tanesi büyüklüğünde bir diş macunu kullanın. Eğer bebeğiniz, diş macununun bir kısmını yutuyorsa endişelenmeyin. Küçük bir miktar, dişlere herhangi bir zarar vermez. İki yaşından başlayarak, yürümeye başlayan çocuğunuza, dişlerini fırçaladıktan sonra tükürmeyi öğretebilirsiniz.

Bebeğiniz Diş Fırçalamayı Sevmiyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Ne yazık ki, her bebek dişlerini fırçalamayı sevmez ve özellikle de; diş çıkarma döneminde ve diş etleri ağrılı ya da hassas olduğunda, bu konuda direnç gösterebilirler. Diş fırçalama zamanlarının aranızda bir mücadele haline gelmesi durumunda, şunları deneyebilirsiniz:

  • Sakin olun: Bebeklerin diş etleri hassastır. Eğer gerçekten fırça sert görünüyorsa, yumuşak bir bez ve hafif bir dokunuşla deneyin.
  • Ona şarkı söyleyin: Bazı bebekler için, diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getirmek için biraz dikkat dağıtmak gerekebilir. Bebeğinizin dişlerini temizlerken, ona en sevdiği şarkıyı ya da bilinen şarkıların saçma versiyonlarını söyleyin.
  • Nasıl yapıldığını gösterin: Annenin ya da babanın diş fırçaladığını ve bundan zevk aldığını görmesi, diş fırçalama zamanlarını sevmesini sağlayabilir.
  • Oynamasına izin verin: Bebeğiniz muhtemelen diş fırçası veya parmak fırçası konusunda meraklı olacak. Onun, diş fırçasını tutmasına ve incelemesine izin vererek, diş fırçalama ile ilgilenmeye teşvik edin.

 

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment