Çocuğunuz henüz konuşmaya başlamadı mı? Bu konuda endişeli misiniz? Bu yazıda, sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz!

Bir çocuk, konuşmaya başlamadan önce, diğerlerinin gerisinde kalabilir, ancak ilerleyen dönemlerde diğer çocuklardan çok daha iyi konuşabilirler. Ancak, diğer bazı çocuklar için konuşmaya başlamadaki gecikme; zihinsel gerileme veya otizm dahil olmak üzere çok daha derin ve uzun süreli sorunların bir belirtisi olabilir. Anne ve babaların çoğu, bu farklı koşullardan hangilerinin kendi çocukları için geçerli olduğunu bilemezler. Nedeni bulmak da kolay olmayabilir.

Temel olarak, bir çocuk 18-35 aylık arasında hala konuşmaya başlamadıysa, konuşması gecikmiş kabul edilir. Bu çocuklar, onlara söylediğiniz şeyleri anlarlar; ancak, kelime dağarcıkları sınırlı olduğundan, kendilerini ifade edemezler. Bu da, çok fazla kelime ya da farklı kelime kombinasyonları kullanamadıkları anlamına gelir. Bir çocukta konuşma gecikmesinin bir sorun olduğunu düşünmek için, diğer gelişimsel alanlarda da gecikme olması gerekir. Çocuğunuz yürüme, işitme, oyun gibi konularda da bir gecikme yaşıyor mu?

Çocuğum Konuşmakta Gecikti Mi?

Eğer çocuğunuz 2 yaşına geldiyse ve kelime dağarcığı henüz 50 kelimeye ulaşmadıysa, çocuğunuzda konuşma gecikmesi problemi olduğu kabul edilir. Uzmanlar, 18-20 ay arasında, çocuklardan en az 10 kelime kullanmalarını beklemeniz gerektiğini belirtiyor. İlk kelimeler, genellikle 8-15 aylık arasında herhangi bir zamanda gelir. Başlangıçta, 18 aylık bir çocukta, ayda 10 yeni kelime öğrenirken, ilerleme yavaştır. Ancak, sayılara fazla takılmamanız gerektiğini de unutmayın.

Özellikle, erken dil gelişimi söz konusu olduğunda çocuklar arasında çok fazla varyasyon vardır. 17-20 ay arasında, çocukların 50’ye yaklaşan bir kelime hazinesi vardır ve her gün birkaç yeni kelime öğrenirler. Çocukların farklı oranlarda ilerleme kaydettikleri doğrudur, ancak istikrarlı bir ilerleme görmeniz de oldukça önemlidir. Bununla birlikte, tahminler değişmekle birlikte, 2 yaşındaki çocukların yaklaşık %15’inde konuşmanın geciktiği belirtilmektedir.

Geç Konuşan Bir Çocuk Kendi Kendine İlerleme Kaydedebilir Mi?

Çocuğunuz, diğer gelişimsel alanlarda normal ilerliyorsa, anne ve babalar, çocuklarının konuşma konusunda da diğerlerine yetişeceklerini varsayabilirler. Gerçekten de, konuşma gecikmesi yaşayan pek çok çocuk, bu durumdan kurtulur, ancak bazıları kurtulamaz. Hangi çocukların akranlarına yetişmeyeceklerini tahmin etmek zor olabilir. Bununla birlikte, bir çocuğun devam eden dil zorluklarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bir bebek gibi sessiz durma,
 • Sınırlı sayıda ünsüz harfler kullanma,
 • Oyun oynarken, fikir ve eylemleri birbirine bağlamakta zorlanma,
 • Kelimeleri kopyalamada güçlük,
 • Sosyal becerilerde güçlük, yaşıtları ile oyun oynamakta zorlanma,

Çocuğunuzun, yaşı ve yukarıdaki risk faktörlerinden herhangi biri sınırlı bir kelime dağarcığı varsa, bir uzmana başvurmanızı öneririz. Özellikle aile öyküsü, anlama sorunları gösteren çocuklar, devam eden  bir dil gecikmesi için en büyük risk altındadır.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

Çocuklarda, dil ve konuşma gelişiminde, şunları beklemelisiniz:

 • ayda, bir ile 5 gerçek kelime söyleyebilir,
 • ayda 7 gerçek kelime söyleyebilir ancak ailesinin anlayabileceği 20 kelime kullanabilir,
 • ayda çocuklar, birçok ünsüz harfi kullanabilir,
 • ayda 50-75 kelimeyi söyleyip kullanabilir,
 • ayda günde ortalama 10 yeni kelime öğrenir,
 • 18-24. aylarda iki farklı kelimeyi bir araya getirebilir,
 • 25-30. aylarda cümleler oluşturabilir ve onları uygun zamanlarda kullanmaya başlayabilir,
 • 31-36. aylarda uzun bir konuşma yapabilir ve yabancıların çoğu onları anlayabilir.

Bu gelişimsel işaretler konusunda endişeleriniz varsa ve çocuğunuzun konuşmasının geciktiğini düşünüyorsanız, okul hayatında yaşayacağı olası problemleri önlemek için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız…

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment