Bir çocuk odası dekorasyonuna karar vermek, hem heyecan verici hem de sinir bozucu olabilir.

Çocuk kitapları, dergiler ve  Pinterest gibi siteler binlerce fikir sunar, ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu oldukça bunaltıcı olabilir. Bebeğinizin odasını en iyi şekilde dekore etmek zor gibi görünebilir, ancak bunu kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır.

Bir tema belirlemek, bir renge odaklanmak ya da bireysel ihtiyaçlarınızdan  hem kendiniz hem de çocuğunuzun keyfine varacağı, heyecan verici bir dekorasyon yaratmanızı sağlayabilir. Çocuk odası dekorasyonunda ve hatta hemen her odasında, ilk ve en temel seçim, mobilya seçiminden geliyor. Peki, çocuk odası nasıl seçilmelidir? Mobilya seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu soruların yanıtı, yazımızın devamında!

Bebek Odası İçin Mobilya Seçimi

Çocuk odası için mobilya seçerken; odanın tarzı üzerinde büyük bir etki yaratacağını aklınızdan çıkarmayın. Modern, klasik, country gibi bir seçim yapın. Bebek odası için seçim  yapacaksanız, beşik seçimiyle işe başlayın. Önceliği ve sık kullanımı nedeniyle, beşik, odanın stili ve trafik akışı üzerinde en fazla etkiye sahip olacaktır. Beyaz; parlak ve temizdir ve tekstil ürünleriniz daha derin renkler veya canlı desenler içeriyorsa mükemmel bir seçim olabilir. Daha koyu ahşap tonları, beyaz veya pastel beşik yataklarla zengin kontrast sunan daha klasik, daha klasik bir görünüme sahiptir.

Yeni bir beşik almak, beşiğin mevcut güvenlik standartlarına uygun olmasını sağlar. Bebeğiniz büyürken, onunla birlikte büyüyen özellikleri olup olmadığına bakın. Yüksekliği ayarlanabilen ve çocuğunuz yürümeye başladığında bir yatağa dönüşebilen bir beşik, sizi yeniden mobilya alışverişi yapma derdinden kurtarır.

Çocuk Odası Mobilya Seçimi

Çocuklarınızın odası için mobilya seçmek zor olabilir. Siz sevebilirsiniz, onlar sevmeyebilir ya da o kadar hızlı büyürler ki, ikinizin de hoşuna gitmez! Son yıllarda mobilya markaları, çocuk odası mobilyalarında daha fazla üretim çabasına girdi. Bebek odası mobilyalarından genç odalarına; mobilyalar hem benzersiz hem de her ikinize de hitap edebilir. Seçenekler bu kadar fazlayken, tek sıkıntınız, hangisini seçeceğinize karar vermek olabilir. İşte, çocuk odası mobilyası seçerken dikkat edebileceğiniz ipuçları…

  • Bütçeyi Belirleyin: Çocuk mobilyası için bütçenizi belirleyin: Herhangi bir mobilya gibi, çocuk odası mobilyaları da pahalıya mal olur. Ürün yelpazesi geniş kapsamlıdır, aynı zamanda kaliteli ve çok yönlüldür. Ne kadar harcama yapmak istediğinize karar verin ve daha sonra nakliye gibi diğer masrafları da işin içine katın.
  • Çocuğunuzun Fikrini Alın: Bir bebek odası dekore etmiyorsanız, 3 yaş ve üzeri çocuklar, size neyi sevdiklerini ve sevmediklerini söyleyebilirler. Bu, odanın onların olacağı anlamına geliyor ve odanın nasıl görüneceği konusunda söz sahibi olduklarında, çok daha fazla keyif alırlar. Temalar, renkler ve fikirleri önceden belirleyin ve birkaç seçenek sunun. Daha sonra, seçeneklerinden seçim yapmasını sağlayın.
  • Uzun Ömürlülük Faktörünü Göz Önünde Bulundurun: Çocuk odası için mobilya seçmek; çocuklar hızla büyüdüğü için, yetişkin mobilyaları seçiminden biraz daha farklıdır. Çocuğunuz 5 yaşına gelene kadar kullanabileceğiniz mobilyalar için daha yüksek bir fiyat ödeseniz de, uzun vadede ekonomi yapmanızı sağlayabilir. Diğer alternatifiniz ise, çocuğunuzun büyümesinin her aşamasında yeni mobilyalar almaktır.
  • Eğlenceli Hale Getirin: Çocuğunuz parlak renkleri seviyorsa; bunları dekoratif yataklar, halılar ve aydınlatmalarda kullanın. Çocuğunuz, çılgın bir renkten hoşlanıyorsa; duvarları nötr bir renkte boyayın. Daha sonra, çocuğunuzun sevdiği renkte bir mobilyayı odaya dahil edin. Sınır yok, biraz yaratıcı olun!

 

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment