Şeker ve şekerli yiyecekler! Anne ve babalar, onları iyi davranışları ödüllendirmek, büyükanne ve büyükbabalar ise torunların yüzlerini güldürmek için kullanır. Peki, şeker gerçekten çocuklar için çok mu kötü? Bir paket jelibonu tuvaleti eğitimi için kullanmanın ya da ağladığında ona en sevdiği çikolatalı gofreti vermenin nesi yanlış? Çocukların beslenmesinde şekerin rolünü açıklamaları için uzman çocuk doktorlarına danıştık…

Çocuklar İçin Ne Kadar Şeker Normaldir?
Bu konuda, Amerikan Kalp Derneği’nin önerilerine bakarak başlayalım. Uzmanlar, 2 ile 18 yaş aralığındaki çocuklar için, günde 25 gram, yani 6 çay kaşığından daha az şekerin normal kabul edildiğini belirtiyor. Ancak yanına, 2 yaşından küçük çocukların beslenmesinin, şeker içermemesi gerektiğini de ekliyorlar. Peki, uzmanlar, şeker tüketim sınırlarını neden düşürdü? Çünkü, yaşamın erken dönemleriinde bol miktarda şeker tüketmek; obezite, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır. Ve bu problemler; çocuklar ve genç yetişkinlerde kalp hastalığı riskini arttırıyor.

Hesaplama Yapın

Doktorlar, anne ve babalara; gıda etiketlerini okumalarını, eklenmiş şeker miktarını bulmalarını ve bir matematik yapmalarını öneriyor. Her 4 gram şeker, 1 çay kaşığına eşittir. Ancak, her şekerin aynı olmadığını da belirtelim. En kötü şekerler; şekerler işlenmiş gıdalar, spor içecekleri,  tatlılar ve meyve sularındadır.

Bu nedenle, çocuğunuza meyve suyunu tanıtmak konusunda aceleci davranmayın, bunların besin değeri yoktur. Bu arada, bir ürünün şeker içeriği listesini gözden geçirmeyi de ihmal etmeyin. İçerisindeki şeker; yüksek fruktozlu mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, meyve suyu ve bal gibi isimler ile de yer alıyor olabilir.

Şekerli yiyecekler, çocuğunuzun beslenme programında yer alabilir, ancak her gün olmamalıdır. Anne ve babaların, şekerli yiyecekleri kesinlikle makul bir şekilde ya da özel günlerde vermeleri gerekiyor. Bununla birlikte, çocuklara; yemeğin  sevinç getirdiğini, ancak bu sevincin açlığı tatmin etme ve aile ile vakit geçirme sürecine yönelik olması gerektiğinin öğretilmesi gerekiyor. Çocuklar, kendi başlarına dengeli bir beslenme programı ayarlayamazlar. Bu nedenle, bu noktada ebeveynlere büyük bir iş düşüyor.

Peki, ödülü bir paket jelibon ya da en sevdiği çikolata olmayacaksa, çocuğunuzun tuvalet eğitimini nasıl kutlayacaksınız? Bu noktada, iyi davranışları güçlendirmek için başka yollar bulmalısınız. Ayrıca, büyükanne ve büyükbabaları da bu konuda uyarmak gerekiyor. Onları; çocuklara dondurma, kurabiye, mısır gevreğinden ziyade, kuru meyveler, kuruyemişler vermeleri konusunda bilgilendirmeniz, çocuğunuzun beslenme programındaki şeker miktarı ayarlamanız konusunda çok işinize yarayabilir.

Çocukların Şeker Tüketimi Nasıl Sınırlandırılır?

Öncelikle, şeker ilaveli içeceklerin tüketimini sınırlayarak başlayın. Çocuklarınıza düzenli olarak; su, az yağlı ya da yağsız süt, taze sıkılmış meyve suları verin ve kola ve hazır meyve sularını sınırlandırın.

Etiketleri okuyun. Az şekerli ya da şekersiz ürünleri tercih edin. Etiketinin üzerinde “şeker ilavesiz” iddiasında bulunan pek çok paketlenmiş gıdanın, bir çeşit şeker ikamesiyle gizlendiğini unutmayın.

Yemekleri evde hazırlayın. Evde yemek pişirmenin avantajlarından biri, yediğiniz  yiyeceğin tam olarak ne olduğunu kontrol edebilmenizdir.  Yani bir tabağa şeker eklerseniz, tam olarak ne kadar eklediğinizi bilirsiniz.

Çocuğunuz, şeker ihtiyacını meyvelerden almalı. Aşırı şeker içeren bir beslenme programı, çocukları meyvelerin doğal tatlılığına karşı duyarsızlaştırabilir. Ancak, beslenme programına eklenen şekerleri sınırlamaya başladığınızda, meyvenin kendi başına tatlı ve lezzetli olduğunu anlamaya başlayabilirler. Meyveli sade yoğurt ya da kahvaltının yanında bir bardak taze sıkılmış portakal suyu vermek, iyi bir fikir olabilir.

Daha fazla şeker içerme eğiliminde olduklarından, genel olarak işlenmiş gıdaların alımını azaltın. En iyi seçenekleri bulmak için; yoğurt, kahvaltılık gevrek ve granola bar gibi temel yiyeceklerin markalarını karşılaştırın. Ayrıca; salata sosları ve smoothie’lerin ev yapımı versiyonlarını vererek, çocuklarınızı bu şeker bombalarından kurtarın.

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment