Bağışıklık sistemi, vücudun; enfeksiyonlar ile savaşmak ve dolayısıyla hastalıkları önlemek için özel olarak geliştirilen, özel hücreler, proteinler, dokular ve organlardan oluşan biyolojik yapısıdır. Ancak bazı zamanlarda, bağışıklık sistemi zayıflar ve mikroplar da başarıyla istila ederek sizi hasta ederler. Aynı durum, çocuklar için de geçerlidir. Peki, bu sürece müdahale etmek ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün müdür?

Çocuğunuzun, onun sağlıklı kalmasını sağlayan ve tam olarak işleyen bir bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun sürekli olarak burnu tıkalıysa, ne yediğine ve bunlardan nasıl etkilendiğine bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, beslenme ile başlar. Çocuğunuzun beslenme programına; havuç, taze fasulye, portakal ve çilek gibi daha fazla taze meyve ve sebze ekleyin.  Phytonutrients’ler, yalnızca bitkisel temelli gıdalarda bulunur ve vücudun enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücresi üretimini arttırması ile bilinir. Ispanak, roka, bezelye gibi yeşil sebzeler, bunlardan yalnızca bazılarıdır. Peki, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

  • Turunçgiller: Limon, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini (askorbik asit) ile doludur. Çocuklar, özellikle de yaz aylarında limonata içmeyi severler. Limon, bal, kaya tuzu, nane yaprakları ve su ile güzel bir limonata hazırlayın. Limonatayı, çocuğunuza günün her saati verebilirsiniz.
  • Süt ve Süt Ürünleri: Süt, bebeğiniz dünyaya geldiği itibaren, anne sütü formuyla bağışıklığı güçlendiren en önemli besindir. Annenin memesinden gelen süt, bir aşı görevi görür ve çocuğunuzu enfeksiyonlara karşı koruyarak bağışıklığını güçlendirir. Tam yağlı süt ve süt ürünleri, çocuğunuzun güçlü kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
  • Fasulye, Et, Yumurta, Yer fıstığı ve Diğer Proteinler: Yumurta, yalnızca iyi bir protein ve demir kaynağı değildir. Aynı zamanda bağışıklık için önemli olan yağda çözünen bir vitamin olan A Vitamini içerir.  Ayrıca, antioksidan özellikleri de hücrelerin bakteriler ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Et, harika bir demir kaynağıdır. Vücudu sağlıklı tutmak ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli miktarda demir almak önemlidir.
  • Kırmızı Meyveler: Kırmızı meyveler, vücudunuzun serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle mücadele etmesine yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Bu bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur. Çocuğunuzun beslenme programına dahil edebileceğiniz pek çok kırmızı meyve vardır; çilek, yaban mersini, ahududu, kızılcık ve böğürtlen. Mevsiminde olmadığında, bu meyveleri dondurulmuş olarak da verebilirsiniz.
  • Somon: Somon, omega-3 yağ asidi yönünden zengindir. Bu yağ asitleri; beyin gelişimi için gerekli olmasının yanında, aynı zamanda hava akışını arttıran ve akciğerleri soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından koruyan iltihabın azalmasına da yardımcı olur. En son yapılan araştırmalar, bu yağların bağışıklık sisteminizin işlevini artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini de göstermektedir.
  • Tohumlar: Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ona; kabak, ayçiçeği ve keten tohumu gibi çeşitli tohumlar verin. Bu tohumlardan yiyerek; bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini, çinko ve omega 3 yağ asitleri elde etmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Yulaf: Yulaf, bir lif bileşeni olan beta glukan içerir. Bu; vücuttaki bakteriler, virüsler ve diğer saldırganlarla savaşan hücrelerdir. Çocuğunuza kahvaltıda lezzetli bir yulaf kasesi hazırlayabilir, okuldan sonra yulaflı kurabiye ve süt verebilir, akşam elmalı tarçınlık yulaf ezmesi kasesi hazırlayabilirsiniz.

Fast Food Gıdalar Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Fast food alışkanlıklarınız, vücudunuzda kalıcı değişikliklere neden olabilir. Uykunuzu alamıyor musunuz? Çok fazla alkol mü içiyorsunuz? Stresli misiniz? Bu alışkanlıklar, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, ancak en büyük suçlu, fast food alışkanlıklarınız olabilir. Çok fazla kırmızı, et, şeker ve doymuş yağ içeren Batı tarzı beslenmenin, bağışıklık sistemini aşırı hızlara sokarak inflamasyona yol açabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment