“Günde bir elma, doktoru evden uzak tutar” sözünü duymuşsunuzdur. Bazı vitaminler yönünden zengin, besleyici besinler tüketmek, bağışıklık sisteminin hastalıklar ile savaşmasına yardımcı olabilir…

Bağışıklık sistemi düzgün bir şekilde çalıştığında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gibi hastalık üreten organizmalarla savaşır. Bütün çocuklar sürekli olarak bu patojenlere maruz kalıyor olsalar da, maruz kalma çocuğun hastalanması anlamına gelmez. Güçlü bir bağışıklık sistemi, çocuk için hastalıklara karşı güçlü doğal savunma sağlar. Bununla birlikte zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan bir çocuk; soğuk algınlığı, grip ve daha ciddi hastalıklara karşı savunmasız veya daha hassastır.

Mikroplar; evde, okulda, toplu taşıma araçlarında, kısacası her yerde bol miktarda bulunur.  Mikroplara maruz kalmak yaşamın bir parçasıdır ve mutlaka hasta olacağınız anlamına gelmez. Aynı durum, çocuğunuz için de geçerlidir. Farklı virüslere ve bakterilere maruz kalmak aslında bir çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Özellikle su çiçeği, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi zararsız çocukluk hastalıklarını geçirmek, bağışıklığı güçlendirme ve çocuğunuzu bu hastalıklara karşı ömür boyu korumak için de faydalıdır.

Peki, çocuğunuz hastalıklara karşı aşırı duyarlıysa, bağışıklık  güçlendirmek ve mümkün olduğunca güçlü hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Emzirme, iyi beslenme, gıda takviyeleri, sağlıklı bir zihinsel tutum ve duygusal refah, toksik olmayan bir çevre, gereksiz antibiyotik ve aşılardan kaçınma, stres seviyesinde azalma, dinlenme ve egzersiz, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun için yapabileceğiniz şeylerden biri de, doğru vitaminleri almalarını sağlamaktır. İşte çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler…

C Vitamini

C vitamini, hem yetişkinler hem de çocukların bağışıklık sistemini en çok etkileyen vitaminlerin başında gelir. Aslında C vitamini eksikliği, çocuğunuzu hastalanmaya daha yatkın hale getirebilir.  C vitamini bakımından zengin besinler arasında portakal, greyfurt, mandalina, çilek, biber, ıspanak, lahana ve brokoli yer alıyor. C vitamininin yeterli miktarda alımı, iyi bir sağlık için gereklidir; çünkü, vücudun üretebildiği vitaminlerden biri değildir. Burada iyi haber şu ki; C vitamini, pek çok gıdada bulunur. Bu nedenle, çocuğunuz için ekstra C vitamini takviyesi almanıza gerek yoktur.

B6 Vitamini

B6 vitamini, çocuğunuzun bağışıklık sistemindeki biyokimyasal reaksiyonları desteklemede hayati bir öneme sahiptir. B6 vitamini yönünden zengin besinler arasında; somon ve ton balığı gibi soğuk su balıkları yer alır. B6 vitamini ayrıca; yeşil sebzeler ve nohutta da bol miktarda bulunur.

E Vitamini

E vitamini, çocuğunuzun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olan ve serbest radikal hasarlarına karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. E vitamini yönünden zengin besinler arasında; fındık, tohumlar ve ıspanak bulunur. Yetişkinler çoğu zaman E vitaminini; bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerle yeteri kadar alır, ancak çocuğunuz bunlardan yeterli miktarda yemiyorsa, doktorunuzdan besin takviyesi önermesini isteyebilirsiniz. 1-3 yaş arası çocukların günlük E vitamini ihtiyacı 9 IU, 4-8 yaş arası çocuklarda 10,5 IU ve 9-13 yaş arası çocuklarda 16.5 IU’dur.

A Vitamini

Çocuğunuzun hücrelerini ve göz sağlığını korumak için  A vitaminine ihtiyacı vardır, fakat aynı zamanda bağışıklık sisteminin işleyişinde de rol oynar. A vitamini eksikliği, çocuklarda göz kuruluğuna, ishale, cilt sorunlarına neden olur ve ayrıca enfeksiyon gelişme riskinin artmasına neden olur. 1-3 yaş arası çocukların günlük A vitamini ihtiyacı 300 mcg, 4-8 yaş arası çocuklarda 400 mcg ve 9-13 yaş arası çocuklarda 600 mcg’dir. Bununla birlikte, A vitamini fazlalığı toksik olabileceğinden, çocuğunuza herhangi bir takviye vermeden önce doktoruyla konuşmalısınız.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment