Dünya üzerinde milyonlarca insanın alerjisi var. Bu alerjiler, genellikle bebeklik ya da çocukluk döneminde ortaya çıkıyor. Bir alerji; çocuğunuzun okula uyum sağlama, oyun oynama ve bir işi yapma becerilerini engelleyebilir. Bu yazıda, çocukluk çağında alerjinin nedenleri ve alerji tetikleyicileri karşısında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz…

Alerji Nasıl Olur?

Bir alerji, bağışıklık sistemi bir alerjene karşı aşırı tepki gösterdiğinde, onu bir istilacı olarak görüp onunla savaşmaya çalışırken gerçekleşir. Bu da; bazen sinir bozucu, bazen de hayati tehlikeye kadar gidebilen belirtilere neden olur. Vücudu korumaya yönelik bir girişimde, bağışıklık sistemi IgE adı verilen antikorlar üretir.  Bu antikorlar daha sonra belirli hücrelerin alerjenlere karşı savunması için kan dolaşımına kimyasal madde salar. Vücudun verdiği reaksiyonlar; burnu, boğazı, akciğerleri ve cildi etkileyebilir. Aynı alerjene tekrar maruz kalındığında, bu alerjik tepkiyi tetikleyecektir.

Öksürme, hapşırma, kaşıntı, hırıltılı nefes: alerjisi olan çocuklar, çok rahatsız edici durumlarla karşı karşıya. Ve çocuğunuzun tetkileyicileri, zaman içinde değişebilir. Ani hava değişimlerinde, belirtiler artabilir. Bu noktada, çocuğunuzun alerjisini neyin tetiklediğini öğrenmeniz önemlidir, böylece belirtileri azaltmak konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun alerjisini neyin tetiklediğini belirleyin. Tetikleyicilerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Toz,
 • Polen,
 • Küf,
 • Tütün dumanı,
 • Evde beslenen hayvan,
 • Kimyasal dumanlar,
 • Boyalar,
 • Parfüm,
 • Kokülü ürünler,
 • Soğuk, nemli ya da rüzgarlı hava şartları,
 • Böcekler,
 • Toz akarlarını

Toz akarlar, evdeki tozların üzerinde gelişir ve akarlar, yıl boyunca devam eden alerjilerin en yaygın nedenidir. Çocuğunuzdaki alerjinin nedeni toz akarları ise, şu ipuçlarını aklınızda tutun:

 • Çocuğunuzun yatak odasını sade tutun. Halı ve ağır perdeleri kaldırın.
 • Kitapların çoğunu, oyuncakları, oyuncak hayvanları başka bir odaya taşıyın.
 • Havanın nemini almak ve polen ve alerjen üreten materyalleri filtrelemek için klima kullanın.
 • Haftada en az bir kez, mümkünse daha fazla toz alın.
 • Elektrik süpürgesinde, tozun kaçmasını engelleyen torbalar ya da yüksek verimli hava filtreleri kullanın.
 • Yünlü battaniyeler ve kuş tüyü yorganları kaldırın.
 • Çocuğunuzun çarşaflarını en az haftada bir kez sıcak suyla yıkayın.
 • Evinizi serin ve kuru tutun. Bu, toz akarlarını ve küfü azaltır.
 • Mümkünse, çocuğunuzun kıyafetlerini yatak odasında saklamayın.

Çocuklarda Gıda Alerjileri

Çocukların yaklaşık %10’u, gıda alerjilerinden etkileniyor. Bunların çoğunu, 8 gıda oluşturuyor: inek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, kabuklu kuruyemişler, soya ve buğday.

İnek Sütü: 3 yaşından küçük çocukların % 2 ile %3’ü, inek sütü ve inek sütü temelli formüllerde bulunan proteinlere karşı alerjisi bulunmaktadır. Süt proteinleri, gıdaların içindeki gizli bir içerik de olabilir.

Yumurta: Yumurta alerjisi ebeveynler için zor olabilir, çünkü yumurta, çocukların yedikleri yiyeceklerin çoğunda kullanılır. Çocuklar büyüdükçe, yumurta alerjisini aşma eğiliminde olurlar.

Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri: Bu alerjenler; daha çok yetişkin yiyeceklerinde bulunur. Ancak, balık ve kabuklu deniz ürünleri farklı besin ailelerinden geldiğinden, birine alerjisinin olması, diğerine de alerjisi olduğu anlamına gelmez.

Fıstık: Fıstık alerjisi görülme oranı oldukça yüksektir. Fıstığa ek olarak; badem, ceviz, fındık ve kaju gibi kuruyemişlere de alerji olabilir. Ancak çoğu insan, yer fıstığı ve kabuklu kuruyemiş alerjisine sahip değildir.

Soya: Soya alerjisi, büyük çocuklardan çok, bebeklerde daha yaygın bir alerjidir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerin büyük bir bölümü, soya ürünlerindeki proteine karşı da alerjidir.

Buğday: Buğday proteini, pek çok gıdada bulunur ve bazılarında diğerlerinden daha belirgindir. Buğday alerjisi çoğu zaman çölyak hastalığı ile karıştırılsa da, her ikisi de farklı durumlardır. Çölyak hastalığı glütene karşı hassasiyettir. Ancak bir buğday alerjisi, kişinin kendisini hasta hissetmesinden daha fazlasına neden olabilir. Diğer  gıda alerjileri gibi, hayatı tehdit eden bir reaksiyona da neden olabilir.

Çocuklarda Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Bir alerjinin tedavisi yoktur; ancak, belirtileri yönetilebilirdir. Alerjiler ile baş etmenin en iyi yolu, alerji tetikleyicilerinden kaçınmaktır. Bu da; anne ve babaların, çocuklarını, alerjenlere temas ettikleri zaman alabilecekleri tepkiler hakkında eğitmeleri gerektiği anlamına geliyor. Çocuğunuzun bakıcısı varsa, alerjenleri hakkında ona bilgi vermeniz de önemlidir. Çevresel alerjenlerden  kaçınmak mümkün değilse veya yardımcı olmuyorsa, çocuk doktorunuz göz damlaları ve burun spreyi gibi bazı ilaçlar reçete edebilir.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment