Yakın bir geçmişe kadar, çocuklar ve gençlerde en yaygın görülen şeker hastalığı tipi, Tip-1’di. Tip 1 diyabette pankreasi enerji vermek için hücrelerinize glikoz veya şekerin girmesine yardımcı olan bir hormon olan insülini üretmez. İnsülin olmadığında, çok fazla şeker kanda kalır. Ancak şimdilerde, gençler ve çocuklarda da tip 2 diyabet artıyor.

Eskiden Tip 2 diyabet, yetişkinlikte başlayan bir diyabet türü olarak adlandırılırdı. Ancak günümüzde, daha fazla obezite nedeniyle, çocuklar ve gençlerde de daha yaygın hale geliyor. Tip 2 diyabet ile birlikte, vücut insülini iyi kullanamaz.

Aşırı kilolu olanlar, ailede tip 2 diyabet olanlar ve fiziksel olarak aktif olmayan çocuklarda tip 2 diyabet riski daha yüksektir. Nedeni ne olursa ve risk faktörleri ne kadar fazla olursa olsun, yapılması gereken, çocukta tip 2 diyabet riskini minimuma indirmek için çabalamaktır. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

 • Çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda olmasını sağlayın,
 • Fiziksel olarak aktif olduklarından emin olun,
 • Daha küçük porsiyonlarda yemelerini sağlamak için televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlara zaman sınırı getirin,
 • Tip 1 diyabeti olan çocukların ve gençlerin insülin alması gerekebilir, ancak tip 2 diyabet, doğru bir beslenme ve egzersiz ile kontrol altına alınabilir,
 • Aksi halde hastalar, şeker hastalığı ilaçları ya da insülin almalıdır,
 • A1C olarak adlandırılan bir kan testi, diyabetinizi nasıl yönettiğinizi kontrol edebilir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, çocukluk çağı başlangıçlı diyabet olarak da adlandırılır. Tip 1 diyabet, pankreas kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülin üretmediğinde ortaya çıkar. Nedeni bilinmemektedir, ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olduğu düşünülmektedir. Günümüzde, pek çok ülkede, özellikle küçük çocuklarda yeni tip 1 vakalarının sayısında artış görülmektedir. Ne yazık ki, şu anda, tip 1 diyabetin önlenmesinin bilinen bir yolu yoktur.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet, yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılır. Tip 2 diyabet, vücut ürettiği insülini etkin bir şekilde kullanamadığı zaman  ortaya çıkar. Genellikle önlenebilirdir. Çouğunlukla; aşırı vücut ağırlığı ve fiziksel hareketsizlikten ve bazen de genetik bir yatkınlıktan kaynaklanabilir.

Son zamanlarda, tip 2 diyabet çocuklarda ve gençlerde giderek artış göstermektedir. Çocukluk çağı obezitesinin ve fiziksel hareketsizliğin küresel yükselişinin çok önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları hastalığa karşı güçlü bir savunma geliştirmenizi sağlayabilir.

Çocuklarda Diyabet Tanısı ve Çocukların Tepkileri

Yeni diyabet teşhisi konmuş bir çocuk veya gencin bir dizi tepkisi olacaktır. Çocuklar ve ebeveynlerinde yaşanan yaygın tepkiler arasında; şok, inkar, öfke, üzüntü, korku ve suçluluk gibi durumlar bulunmaktadır. Bu duygular, genellikle zaman içinde ve uygun destek ile azalarak ortadan kalkar. Diyabet teşhisine yönelik yaygın tepkiler şunları içerir:

 • Durum hakkında kaygı,
 • İğneler hakkında korku,
 • İğneler ve günlük olarak yapılması gereken diğer görevler ile ilgili boğulma hissi,
 • Dalgalanan kan şekeri seviyeleri,
 • Diğer çocuklardan farklı hissetmek,
 • Toplum içinde kan şekeri düşmesine bağlı baş dönmesi ve bayılma yaşanması korkusu,
 • Diyabet ve arkadaşlarının olası olumsuz tepkileri hakkında utanç,
 • Aile üyelerinin duygusal tepkileriyle başa çıkma zorluğu

Çocuklar ve Gençlerde Diyabet İle Nasıl Baş Edilir?

 • Her gün diyabetle yaşamak ve onu yönetmek bir mücadele gerektirebilir. Çocuklar genel olarak şu konularda endişelidir:
 • Daha farklı ve daha nazik muamele gördükleri için ailenin yükü gibi hissetme,
 • Sanki hastaymış gibi, beslenme, nasıl hissettikleri ve kendi insülinlerini alıp almadıkları hakkında sürekli gelen sorular ile başa çıkma,
 • Ebeveynlerden diğer kardeşlere oranla daha fazla ilgi görme,
 • Çocukların ya da gençlerin zaman zaman diyabetleri ile ilgili üzgün, öfkeli ve bıkmış hissetmeleri normaldir. Sonuçta, diyabet hayat boyu sürecek bir durumdur. Bu nedenle, onu yönetmek için gerekli olan becerileri bir ömür boyu devam etmelidir.

 

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment