Ek gıdalara geçiş, bir bebeğin hayatının ilk yılının en önemli kısımlarından biridir. Bu süreçte, çocuğunuzun yemek ile ilgili deneyimlerinde aktif olarak rol oynamalısınız ve burada amacınız; bu deneyimi sağlıklı, eğlenceli ve güvenli hale getirmek olmalıdır!

Bir çocuğun damak zevkinin, genellikle 9 aylık olmadan önce belirlendiğini biliyor muydunuz? Bu da; ek gıdaları başlatırken, farklı tatların, dokuların ve renklerin  sunulmasının önemli olmasının birçok farklı nedeninden biridir. Bu yazıda, bebeğinizi ek gıdalara doğru bir şekilde nasıl geçireceğinize dair ipuçları bulabilirsiniz. Ek gıdalara yönelik sağlıklı alışkanlıklar için aşağıdaki bilgilere göz atmayı unutmayın…

Ek Gıdaları Vermeye Ne Zaman Başlamalıyım?

Bebeğiniz, buna hazır olduğu belirtilerini gösterdiği sürece, çocuk doktorunuz, 4 ile 6 aylık arasında herhangi bir zamanda ek gıdalara geçebileceğinizi söyleyecektir. O zaman gelene kadar anne sütü, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm kalorileri ve besinleri ona sağlar ve bebeğiniz için yeterlidir. Bebeğiniz, 4 aylık olana kadar; henüz katı gıdaları güvenli bir şekilde yutmak için fiziksel becerilere sahip değildir ve sindirim sistemi henüz katı gıdalara hazır değildir. Bazı uzmanlar, ilk altı ay için bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmelerini önerirken, bazıları 4-6 ay aralığında katı gıdaya geçilebileceğini belirtmektedir.

Başlamadan Önce Bunları Unutmayın

  • Bütün bebekler farklıdır ve her biri; farklı miktarlarda yemek, farklı tat ve doku tercihlerine sahipler.
  • Başlangıçta, çok fazla yemek yemeye zorlamayın. Bebeğiniz, hızlı bir şekilde size daha hazır olduğunu göstermeyi öğrenecektir.
  • Yeni yiyecekleri, her 3 – 5 günde bir kez verin ve daima reaksiyonlarını kontrol edin. Alerjik reaksiyona neden olan yiyeceklerin başında; yumurta, süt, deniz ürünleri, kabuklu yemişler, soya ve buğday geliyor.
  • Bebeğiniz için önceden hazırladığınız püreleri, ihtiyacınız olandan daha kalın bir kıvamda saklayın. Böylece, onları ısıtırken su ekleyerek inceletebilir ve anne sütü ile soğuttuktan sonra ısıtabilirsiniz.
  • Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında, bu durumun iştahını da etkileyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bu noktada bebeğiniz ilgisini kaybetmiş gibi görünse de, vazgeçmeyin. Bu durumun geçici olması muhtemeldir.
  • Bebeğinizin bir gıdayı reddetmesi karşısında hoşgörülü olmayı unutmayın. Aynı gıdayı yeniden vermekten çekinmeyin. Birkaç gün sonra verdiğinizde, bebeğiniz ilginç bir şekilde bu yiyecekten hoşlanabilir.

Bebeğinizin Yemeklerle Oynamasına İzin Verin

Yıllar boyunca, “yemekle oyun olmaz” sözünü duymuş olsak ve bu büyük çocuklar için uygun bir kural olsa da, bebekler söz konusu olduğunda durum aynı değildir. Bebeğiniz, yeni bir yiyecekle dolu bir kaşığı ağzına sokmaya çalışmak yerine ne olduğunu deneyimlemesine izin verin. Önündeki tepsiye bir miktar koyun ve yemeği ile oynamasına izin verin.

Reddettiği Gıdaları Denemeye Devam Edin

Bebeğinize yeni bir yiyecek vermeyi denediniz ve sonuç hüsranla mı sonuçlandı? O yemeği hazırlamak için geçen zamanın, zaman kaybı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak tekrar deneyin. Ek gıdalara geçişin başlaması, bebeğinizin farklı dokulara ve farklı tatlara alışmasıdır. Çoğu durumda, yeni bir yiyeceğin, bebeğiniz tadı almadan önce birkaç kez sunulması gerekmektedir.

Gıda Alerjilerini Göz Önünde Bulundurun

Ek gıdaya geçiş döneminin en ciddi yönü, gıda alerjileridir. Kurdeşen, nefes alma zorluğu ve şişkinlik gibi şiddetli alerjik reaksiyonlar, yiyecek yutulduktan birkaç dakika sonra ya da birkaç saat içinde etkili olabilir. Daha az ciddi reaksiyonların görünmesi birkaç gün sürebilir ve bu reaksiyonlar egzama, ishal veya kabızlık olabilir. Bebeğinizin hangi besinlere alerjisi olduğunu anlamak istiyorsanız, her seferinde tek bir yeni gıdayı vermeyi denemelisiniz.

Programınıza Bağlı Kalın

Ek gıdaya geçiş sürecinde, bebeğinizi yemek yemeye alıştırkamk için, oluşturduğunuz öğün programlarına sadık kalmanız yardımcı olabilir. Saat 11:00’da meyveli yoğurt veriyorsanız, bunu alışkanlık haline getirmeyi deneyin. 14:00 öğle yemeği saati olarak belirlendiyse, öğle yemeğini her gün aynı saatte vermelisiniz. Bu, bebeğinizin doğru beslenmeyi öğrenmesinde yardımcı olacaktır.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment