Değişen Duygular…

Çocuklar 10 yaşından sonra bedenlerinde oluşan farklılıklara duygusal değişimleri de eklerler, sonra bir de bakarsınız ki o masum küçük çocuğunuz artık çok gerilerde kalmış, onun yerini ise sizin görüşlerinize karşı çıkan, kendi fikir ve beğenilerini ortaya koyan bir birey almıştır. Aileler bu durumu kabullenmekte zorlansalar da artık çocuklar bir değişim içine girmiş ve çoktan kendilerini geliştirmeye başlamışlardır bile. Şimdi kısaca bu döneme bir göz atalım…

Duyguların yoğunluğunda artış:

Çocuklar bu dönemde duyguların yoğunluğunda bir artış hisseder ve kendilerini ifade ederken yoğun duygularını saklamaktan kaçınmazlar. Örneğin kızdığı zaman bunu el kol hareketlerine dökebilir, yüksek sesle bağırabilir ya da mutluluğunu şiir-öykü yazarak aktarabilir, yüksek sesle şarkı söyleyebilir.

Duygularda istikrarsızlık:

Bu dönemde duygular sabit değildir, her an değişebilir, şiddetini ve yönünü değiştirebilir. Çocuğunuz eve mutlu bir halde gelebilir, henüz beş dakika geçmeden sizinle çok şiddetli bir kavganın içine girebilir. Bu ani duygu değişimlerine hazırlıklı olmalı ve onlara aşırı tepki vermekten kaçınmalısınız.

Aşık olma:

Karşı cinse ilgi buluğ çağında artar. Bu dönemde çocuklar kendilerini karşı cinse beğendirme hevesi içine girerler. Çoğu zaman çocuklar bu duygularını karşı inse aktaramayabilir. Karşı cinsten aldığı tepkilere göre duygu durumu değişen genç kendini aşırı derecede yıpratabilir, böyle bir durumda bir uzmandan yardım alınması faydalı olacaktır.

Utangaçlık ve çekingenlik:

Bedensel gelişim bu dönemde utangaçlığın en önemli sebebidir. Göğüsleri irileşen kız çocuklar ya da yüzünde kıllar çıkmayan erkek çocuklar, bu durumu bir utanç kaynağı olarak değerlendirebilir ve kendi içine kapanabilir, arkadaşları ile görüşmek istemeyebilir. Çocuğunda böyle bir durumla karşılaşan aile çocuğun hislerini anlayarak ona yaklaşmalı ve çocuğuna bu gelişimin normal olduğunu, bu sürecin geçici olduğunu anlatmalıdır.

Aşırı hayal kurma:

Hayal kurma aslında yaratıcılın bir belirtisi olsa da aşırı olduğu durumlarda zararları görülebilir. Çocuk sorumluluklarını yerine getiremeyecek düzeyde hayal kurma eğilimi içerisinde ise bir uzmandan yardım alınabilir. Çocuklar bu dönemde genellikle karşı cinsle ilgili hayaller kurarlar. Hayaller rahatlamanın bir yolu olduğu gibi gerçek hayattan kaçmanın da bir yoludur, unutmamak gerek!

Yalnız kalma isteği:

Çocuklar değişen bedenlerine ve duygularına alışabilmek için bir süre yalnız kalmayı tercih edebilir, bu durumu anlayışla karşılamak önemli, ancak çocuğunuzun ciddi boyutlarda hayattan izole olduğunu düşünüyorsanız müdahaleye gerek duyun.

Çalışmaya karşı isteksizlik:

Büyümenin ve değişim olduğu bu dönemde bazen çocuklar çok tembel olurlar ve hiçbir şey yapmak istemezler, bu durum bu tembelliğin bir sonucudur.

Yararlanılan kaynak: Gençlik dönemi, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu.

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment