Çocuğunuz günde kaç öğün besleniyor? Okul öncesi çağa uygun, iyi bir yemek planı hazırlamak için bu yazımızdan ilham alabilirsiniz…

Okul öncesi çağda çocuğunuz, ailenin geri kalanı ile aynı, besin değeri yüksek besinler tüketmelidir. Bunlar; taze sebze ve meyveleri, yağsız veya az yağlı süt ürünlerini (süt, yoğurt, peynir), yağsız eti (tavuk, hindi, balık, yağsız hamburger) ve tam tahılları içermektedir. Aynı zamanda, çocuğunuzun beslenme programındaki abur cuburları sınırlandırmalı ya da ortadan kaldırmalı ve şekerli içeceklerden uzak tutmalısınız.

Çocuğunuzun yemesi gereken yiyecekleri biliyorsunuz, ancak bazı günlerde, onun bir şeyi yemesini sağlamak, mücadele gerektirebilir. Yemek seçme, okul öncesi çağdaki çocuklar için oldukça normaldir. İyi beslenmeyi en üst seviyeye çıkarmak için, okul öncesi çağdaki çocukları her 2 ile 3 saatte bir düzenli sağlıklı beslenme programına alıştırmalısınız. Gelişmekte olan çocuğunuzun gelişmekte olan vücudu için yeterli besin aldığından emin olmak için, her gün kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve en az iki sağlıklı ara öğünden oluşan bir beslenme programını hedefleyin.

Kahvaltı

Çocuğunuzun güne, her gün aynı saatte servis edeceğiniz, dengeli bir öğün ile başlamasını sağlayın. Okul öncesi çağda çocuklar, yemek programlarına göre bir yapıya sahip olmaya hazırlardır. Ancak, büyük çocuklardan farklı olarak,  kahvaltının günün en dolu öğünü olması gerekmez. Yeni yürümeye başlayan bir çocuk, hala küçük bir mideye sahiptir ve büyük porsiyonları yiyemezler. Bu nedenle, gün boyunca yakıt sağlamak için ara öğünlerin daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Sabah Atıştırmalığı

Öğünler arasında en az 1.5 saat ara vererek, düzenli aralıklarla atıştırmalıklar yapmalarını sağlayın. Ara öğünleri, ana öğünler için besin tamamlayıcısı olarak düşünün, bu nedenle, işlenmiş gıdalardan ve tatlılardan kaçının ve her ara öğünde en az iki besin grubuna yer vermeye çalışın. Atıştırmalıkların yüksek besin içeriği, sağlıklı bir beslenme programı için önemlidir. Atıştırmalıklar besleyici olduğunda, çocuğunuzun öğle yemeğinde çok fazla yemek yememesinden endişelenmeniz gerekmez.

Öğle Yemeği

Çocuğunuzun sabah saatlerinde yediği besinlerinden farklı yiyecek grupları sunun. Kahvaltıda çilek ve yoğurt yediyse; öğle yemeğinde bezelye yemeği ile birlikte tam tahıllı ekmek verebilirsiniz. Çocuğunuzun iştahı her gün değişiklik gösteriyorsa, yemek saatlerine dikkat edebilirsiniz. Örneğin, öğle yemeğine çok yakın bir saatte atıştırmalık veriyorsanız, atıştırmalıkları atlayıp, öğle yemeğini daha erken saatte vermeyi deneyebilirsiniz.

Akşamüzeri Atıştırmalığı

Öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinden önce gelen bu ara öğün; öğleden sonra enerjisini tutmasını sağlar.  İnce elma dilimlerini birkaç küp kaşar peyniri veya çeyrek dilimler halinde kesilmiş katı yumurta ile servis edebilirsiniz. Ana öğünlerde olduğu gibi, her gün aynı saatte besleyici atıştırmalıklar sunmayı unutmayın. Ayrıca, otlanma atıştırma değildir. Atıştırmalıklar da bir masada yenmeli, onların da bir amacı olduğu unutulmamalıdır.

Akşam Yemeği

Akşam yemeği, çocukların; yorgun hissettikleri, besin ihtiyaçlarını karşıladıkları ya da daha önce verilen bir atıştırmalık ile açlıklarını giderebildikleri için, yemeye en az hazır oldukları öğündür. Sizde de durum böyle ise, strese girmeyin! Tok olduğunu söyleyen okul öncesi çağdaki çocuğunuzun iştahına güvenin. Belirli öğünlerde, anne ve babaların daha fazla şey yapmalarına gerek yoktur. Çünkü, ebeveynler dengeli yemekler sağlıyorsa, çocuklar da beslenmesini düzenleyecektir. Akşam yemeklerinde; tatlı patates dilimleri, kuru fasulye, kepekli makarna, doğranmış ve haşlanmış brokoli ve domates soslu fırında tavuk gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment