Otizmli bir çocuk için iyi bir eğitim programının tanımı, her çocuğun değişen ihtiyaçlarına bağlıdır. Bu nedenle; otizmli herhangi bir çocuk için olumlu olması muhtemel bazı unsurlar olsa da, özel eğitim; çocuğunuzun bireysel güçlü ve zayıf yanları ile doğrudan bağlantılıdır.  Aşağıda, otizmli çocukların özel eğitiminin başarılı olması için kritik bazı temel unsurları bulabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun öğretmeni, otizmli çocuklar ile çalışmanın hem eğitimine hem de deneyime sahip olmalıdır,
 • Çocuğunuzun öğretmeni, okul yönetiminden hem örtülü hem de açık bir şekilde destek almalıdır. Gerektiğinde kaynaklara, eğitime ve materyallere erişebiliyor olmalıdır,
 • Öğretmen, çocuğunuzun özel eğitim programına dayalı olarak, müfredat üzerine, çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve güçlü yönlerine göre değişiklik yapabiliyor olmalıdır,
 • Çocuğunuzun sınıfında kullanılan çeşitli farklı öğretim biçimlerinin kanıtlarını görebilmeniz gerekir,
 • Beden eğitimi, kütüphane ve diğer özel eğitimler de dahil olmak üzere diğer öğretmenler, çocuğunuzla çalışırken kaynaklara ve desteklere erişebilmelidir,
 • Çocuğunuzun, hem akademik hem de sosyal olarak desteklendiğini gösteren kanıtlar görmelisiniz,
 • Eğitim; konuşma ve fiziksel terapi gibi destekleyici tedavilerin tümünü içermelidir.

Otizmli Çocukların Eğitim Seçenekleri

Özel ihtiyaç sınıfları mı? Devlet okulu mu? Özel okul mu? Evde eğitim mi?Çocuğunuz için en iyisi hangisi? Cevap, elbette, değişiklik gösterecektir. Seçeneklerinizi düşünmeye başladığınızda, dikkate almanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Çocuğunuz başkaları ile kaynaşabiliyor mu?
 • Akademik becerileri nasıl?
 • Büyük gruplar içerisinde idare edebilir mi?
 • Çok fazla duyusal girdi ile mücadele edebilir mi?
 • Düşündüğünüz devlet okulu ya da özel okul ne tür olanaklar sunuyor?
 • Özel programlar, çocuğunuzun ihtiyaç ve yeteneklerine ne derece uyuyor?

Otizm ve Diğer Çocuklarla Kaynaşma

Kaynaşma, çocuğunuzun genel olarak, minimum seviyede ekstra destek ile, tipik bir sınıfın parçası olabilmesini tanımlar. Genel olarak; çocuğunuzun büyük bir grupta uygun davranması, öğretmeni takip edebilmesi ve sınıf seviyesinde çalışabilmesi beklenir. Kaynaşma, genel olarak en azından orta düzeyde sosyal olan çocuklar üzerinde etkilidir. Stres altındayken diğer çocuklarla iletişim kuramayan, çok endişeli ya da zarar verme olasılığı yüksek olan çocuklar için zor olabilir.

Özel Otizm Okulları

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, çocuklar için sayısız okul seçeneği var; ancak bunlardan yalnızca bazıları otizmli çocukları kabul ediyor. Diğerleri, otizmli bir çocuğu “olağan dışı” olarak kabul eder. Otizmli çocuklar, problemli sosyal becerilere ve okuma becerilerine sahip olma eğilimindedirler. Özellikle otizmli çocuklar için kurulmuş bir okul; çalışan herkesin otizmi bilmesi ve anlaması açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, çocuklarınız için potansiyel olarak uygun olabilecek çok çeşitli tedavi edici kaynaklara sahip olabilirler.

Ev Ortamında Özel Eğitim

Otizmli bir çocuğu eğitme seçenekleri sınırlı olduğundan; giderek artan sayıda ebeveyn, evini okula dönüştürüyor. Evde özel eğitim, bir ya da her iki ebeveynin neredeyse tam zamanlı katılımını gerektirdiği bir sistemdir. Ancak, bir ebeveynin evde kalması, önemli bir mali fedakarlık gerektirebileceğinden, birçok aile için zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle küçük şehirlerde yaşayan ya da daha önce okulda problem yaşayan aileler için bu seçim mantıklıdır.

Ev ortamında özel eğitim veren ailelerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, çevrelerinden gelen tepkilerdir. “Sosyal becerilerini nasıl geliştireceksin?”, “Çıldırmayacak mısın?” gibi sorular gelebilir. Ev ortamında özel eğitim, enerjiyi sürdürmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, gerekli terapileri, sporları ve diğer ders dışı etkinlikleri bulmak ve maddi olarak bunların altından kalkmak ile ilgili de sorunlar yaşayabilirsiniz. Yine de, yukarıda da söylediğimiz gibi; otizmli bir çocuğun özel eğitiminin nasıl olacağı, tamamen çocuğunuzun zayıf ve güçlü yanlarına ve kişisel ihtiyaçlarına bağlıdır.

 

mm
Author

Beyoğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi’nde ön lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden lisans diploması aldı. Lisans eğitimi sırasında Formsante Dergisi’nde çalışmaya başladı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra ağırlıklı olarak sağlık ve anne-çocuk konularına yöneldi. www.veezy.com; Acıbadem Hastanesi Güncel Sağlık Dergisi, www.milliyet.com.tr/ Bebek ve Çocuk Sitesi,www.saglicaklakal.com‘da sağlık ve anne-çocuk üzerine yazılar yazdı. Hande Yuvakuran, şu an kuruluşundan beri başında bulunduğu ( 2001 ) ebebek bünyesindeki www.bebek.com sitesi ve ebebek’ten Bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmenidir. Halen dergi, gazete ve internet sitelerine yazılarıyla katkıda bulunmakta, üniversitelerde eğitim seminerlerine katılmaktadır.

Write A Comment